Frenštát p.R.

Město Frenštát pod Radhoštěm leží na severním úpatí radhošťského pásma Moravskoslezských Beskyd. De facto se rozkládá v kotlině mezi řekami Lubina, Lomná a Bystrá na okraji chráněné krajinné oblasti Beskydy.

Město svou rozlohou dosahuje asi 1143 ha a počet obyvatel se pohybuje okolo 12 000. Leží v nadmořské výšce cca 500 m. Barvami Frenštátu pod Radhoštěm jsou červená a bílá.

Pečetním symbolem a městským znakem se stal Svatý Martin Tourský (asi 316 – 397). Znak města (viz výše) znázorňuje sv. Martina ve stříbrném šatě a s mitrou na hlavě sedícího na zlatém stolci, který je postaven na třech stříbrných stupních v patě štítu. Na opěradlech stolice stojí dvě odvrácené stříbrné husy hledící směrem k biskupovi.

Legenda praví, že sv. Martin byl původně římským vojákem. Později se stal misionářem a biskupem ve Francouzském městě Tours. Jelikož nechtěl přijmout biskupskou hodnost, schoval se mezi husy. Ty ho však svým štěbetáním prozradily. V křesťanské ikonografii je sv. Martin nejčastěji zobrazován jako voják, který se s žebrákem dělí o plášť.